Vzgojiteljica Tanja Žura vam posreduje zanimive misli španskih borcev za otrokove pravice. Nasveti izhajajo iz potreb otrok, so zelo preprosti, pa vendarle velikokrat spregledani.

• NE razvajajte me, dobro vem, da ne morem imeti vsega, kar želim. Samo preizkušam vas.
  • NE bojte se biti strogi. To mi je všeč. Takoj vem, kaj smem in česa ne.
  • NE bodite grobi z mano, sicer bom mislil, da se samo s silo kaj doseže. Rad bom upošteval nasvet.
  • NE bodite nedosledni. Zaradi tega sem negotov in se izogibam vsaki obveznosti.
  • NE nasedajte mojemu izzivanju, kadar govorim in delam vse samo zato, da vas razžalostim. Na ta način bi lahko dosegel kakšno »zmago«.
  • NE bodite preveč žalostni, kadar vam rečem, da vas sovražim. Ne mislim resno, samo želim, da bi vam bilo žal zaradi tistega, kar ste mi naredili.
  • NE podcenjujte me. Zaradi tega bom igral »velikega šefa«.
  • NE delajte stvari, ki jih lahko opravim sam. Zaradi tega se počutim kot dojenček, utegnil bi vas imeti za svoje služabnike.
  • NAJ moje razvade NE pritegnejo vaše pozornosti. To me samo vzpodbuja, da nadaljujem z njimi.
  • NE opozarjajte me pred drugimi. Bolj pazljiv bom, če se boste z menoj pogovorili na štiri oči.
  • NE razpravljajte o mojem obnašanju med prepirom. Ne vem zakaj, ampak takrat slabo slišim in ni mi do sodelovanja. Naredite, kar mislite, da je potrebno, toda pogovorimo se kasneje, v miru.
  • NE pridigajte mi! Bili bi presenečeni, če bi vedeli, kako dobro vem, kaj je prav in kaj narobe.
  • Ne dajajte mi občutka, da so moje napake grehi. Moram se naučiti delati napake, ne da bi pri tem občutil krivdo.
  • NE pridigajte mi kar naprej, sicer se bom moral narediti gluhega.
  • NE zahtevajte pojasnil za moje obnašanje. Včasih res ne vem, zakaj sem to storil.
  • NE precenjujte me. Če me je strah posledic, se utegnem tudi zlagati.
  • NE pozabite, da rad eksperimentiram. Tako se učim – vas pa prosim, da ste potrpežljivi.
  • NE varujte me pred posledicami. Na izkušnjah se učim.
  • NE bodite preveč pozorni, kadar sem lažje bolan. Lahko bi začel uživati v bolezni, če bi začutil, da mi posvečate več pozornosti.
  • NE zavračajte me, ko želim odgovore na vprašanja, sicer bom moral spraševati in poiskati informacije drugje.
  • NE govorite mi, da ste idealni in nezmotljivi. S takimi je težko živeti.
  • NE skrbite, če premalo časa preživimo skupaj. Važno je, kako ga preživimo.
  • NIKAR naj moje bojazni ne postanejo vaša tesnoba. Še bolj bom prestrašen. Pokažite mi, da ste hrabri.
  • NE pozabite, da ne morem odrasti brez veliko razumevanja in podpore; graja mi nikoli ne uide, zaslužena pohvala pa.
  • BODITE moji prijatelji, pa bom tudi jaz vaš. Učite me z zgledom, ne s kritiko.
  • IN poleg vsega, zelo vas imam rad, imejte tudi vi mene.