Koledarska zima se bliža koncu, v vrtcu Palček smo se odločili, da bomo pomlad skušali priklicati tik pred gregorjevim – praznikom, ki naznanja slovo od teme in začetek daljših dni. Ljudje so v preteklosti tako dlje časa lahko opravljali delo ob naravni svetlobi in ne več ob sveči oziroma petrolejki. Zato so na Gorenjskem v nekaterih obrtniških krajih rekli, da sv. Gregor vrže luč v vodo. Na predvečer gregorjevega so zato v vodo vrgli sveče ali petrolejke, saj jih v naslednjih mesecih niso več potrebovali. Ta običaj se je ponekod ohranil še danes, ljudje izdelujejo »gregorčke« – barčice, na katere dajo svečke in jih spustijo po vodi.

Izdelave gregorčkov iz naravnih materialov smo se s pomočjo staršev vrtčevskih otrok lotili tudi na srečanju, ki smo ga organizirali pred gregorjevim. Nekaj materiala so starejši otroci v gozdu nabrali že pred srečanjem, nekaj pa so ga prinesli s starši na srečanje. Odziv je bil zelo pozitiven, druženje je bilo prijetno in produktivno. Gregorčki, ki so nastali, so pokazali, da domišljija ne pozna meja, kar se vidi tudi na fotografijah.

Besedilo in fotografije: Urška Furlan, vzgojiteljica

Dostopnost