Prijateljstvo v naravi

»Sem jaz, sem jaz, sem jaz gradim prijateljstvo,
si ti, si ti, si ti gradiš prijateljstvo,
smo mi, smo mi, smo mi gradimo prijateljstvo,
smo mi gradimo prijateljstvo.
Pojdi kamorkoli, pojdi vsepovsod,
a v srcu svojem gradi si prijateljstvo.«

To je pesmica, ki je v zadnjih dneh najpogosteje odmevala izza vrat naše igralnice. Njeno besedilo smo dodobra preučili, saj smo se skupaj podali na pot raziskovanja prijateljstva. »Kaj pa to sploh je?« smo se spraševali. Ugotovili smo, da se ga pravzaprav sploh ne moremo dotakniti, lahko pa ga zelo dobro občutimo. Skozi naše vedoželjno raziskovanje smo hitro spremenili odgovore kot je: »To pomeni, da smo prijatelji,« v mnogo bolj izvirne ideje.

Vsi za enega

»Prijateljstvo pomeni, da se lahko skupaj prijavimo na plavalni tečaj.«
»Ko skupaj spletemo mrežo prijateljstva iz vrvice.«
»Pomeni, da gremo skupaj na morje.«
»Prijateljstvo je, ko smo do vseh drugih prijazni.«
»Ko smo skupaj in smo tako močnejši.«
»Pomeni, da se ne tepemo, ne ščipamo in ne grizemo.«
»Prijateljstvo je, ko se imamo radi.«
»Prijatelji smo, ko si delimo igrače.«
»Da se prijazno pogovarjamo in se nič ne strašimo.«
»Prijateljstvo pomeni, da smo vsi del naše skupine.«

Zapestnice prijateljstva

V okviru projekta Spodbujamo prijateljstvo, ki želi spomniti na človeško toplino, ljubezen in medsebojno pomoč, smo dve izmed naših trditev o prijateljstvu prelevili tudi v likovna izdelka. Odločili smo se prikazati, da je prav vsak nepogrešljiv del naše skupine in da smo skupaj močnejši. Prijateljstva pa nismo iskali le v igralnici, temveč tudi zunaj nje; na sprehodih, travnikih in v gozdu. Rajanje in ostale gibalne ter socialne igre na prostem so nam bile še posebej všeč, saj je narava naša najboljša prijateljica in veseli smo, kadar se lahko v njej skupaj igramo, rastemo in razvijamo.

»Najboljša ladja za plovbo po morju življenja je prijateljstvo.« (J.M. Robertson)

Nasmejan pozdrav!

Skupina Žogice
Zapisala: vzgojiteljica Tanja Žura

PROJEKT SPODBUJAJMO PRIJATELJSTVO

Ustvarjalni projekt Spodbujamo prijateljstvo, ki ga izvaja Sobivanje – društvo za trajnostni razvoj, je namenjen otrokom v slovenskih vrtcih in osnovnih šolah. Rdeča nit natečaja je pogled otrok na prijateljstvo in prijatelje. Projekt je potekal od 19. januarja do 2. marca 2021. V vrtcu Storžek so sodelovale skupine Rožice, Zvezdice, Žogice in Sončki. Vsa poslana dela so objavljena tudi na FB strani:  www.facebook.com/sobivanje.drustvo.za.trajnostni.razvoj.

IZDELKI VRTCA STORŽEK