Vsako leto v vrtcu Čriček sodelujemo v Nacionalnem mesecu skupnega branja in se tako pridružimo spodbujanju bralne kulture, pogovoru in druženju ob knjigi. V njihovi ideji narediti branje bolj vidno, je bila osrednja tema branje v javnem prostoru. V povezavi z Zavodom za gozdove je bila dana pobuda, da odidemo s knjigami tudi v gozd, kar je bila res odlično izhodišče za naš gozdni vrtec. Vzgojiteljice smo pripravile plakat z zanimivimi idejami, kje in kako lahko v gozdu starši skupaj z otroki preberejo pravljico. O svojem branju pa so nam otroci  v vrtcu pripovedovali ob fotografijah njihovega doživetja in obnovili pravljico ob ilustracijah iz knjige.

V sredo, 16.10. pa smo kot zaključek nacionalnega meseca skupnega branja vzgojiteljice pripravile posebno srečanje.  Pred vrtcem smo slovesno otvorili Čričkovo knjigobežnico, hišico slikanic za otroke. Ideja o Čričkovi knjigobežnici  je bila naša velika želja. In sedaj jo imamo. Knjige so prijazno prispevali naši starši in otroci, ki so si jih slovesno predajali iz rok v roke in jih postavili v »hišico«. Ta je bila nekoč nočna omarica, na kateri je kdaj morda počivala tudi kaka knjiga. V nadaljevanju srečanja pa smo na igrišču doživeli kamišibaj pesmico, vzgojiteljice pa smo družinam pripravile  bralne šotorčke,kotičke, delavnico za izdelavo pripovedovalskih kock, igre za spodbudo ustvarjalnega pripovedovanja, malo lutkovno hišico, Poskočno abecedo, igro iskanja rim, knjižno drevo,… in z njimi spodbudile branje, pogovor in ustvarjalnost v besedi.  Dogodek smo zaključili s pravljico za lahko noč, ki so ji otroci prisluhnili v naročjih svojih staršev.

Čričkova knjigobežnica pred vrtcem zdaj čaka na nove bralce in ponuja možnosti za branje ali izposojo. Želja je, da se knjige izposojajo in ko jih družine preberejo,  vrnejo v knjigobežnico.

Zahvaliti se moramo hišnikoma Primožu in Nataši za pomoč pri predelavi, pa tudi g. Roku Valjavcu, ki nam je prijazno odstopil staro omarico, ki je tako dobila nov, res koristen namen.

zapisala Mateja MUŠIČ